Var ligger Gangbei Xuzi i Kina?

 

Gangbei Xuzi ligger i regionen Jiangsu i Kina!

Sök efter namnet på en stad:

Gangzijie, Ganga, Gangze Gongshe, Gangara Nachambé, Gangou

Här finner du plats för Gangbei Xuzi på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Kina.

Alla platser i världen som heter .


Var ligger Gangbei Xuzi på kartan?




Webcams nära Gangbei Xuzi

Shanghai: Shi − Lujiazui Central Green Space.


Shanghai: Shi − Lujiazui Central Green Space - Dagtid
Aktuell
Shanghai: Shi − Lujiazui Central Green Space - Aktuell

Shanghai › North: Oriental Pearl TV Tower.


Shanghai › North: Oriental Pearl TV Tower - Dagtid
Aktuell
Shanghai › North: Oriental Pearl TV Tower - Aktuell

Caohejing: Shanghai Shi.


Caohejing: Shanghai Shi - Dagtid
Aktuell
Caohejing: Shanghai Shi - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Gangbei Xuzi i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Jiangsu och avstånd från Gangbei Xuzi.

Stad#Befolkningkmmiles
Nanjing13087010225140
Suzhou2134309112779
Xuzhou31199193422262
Wuxi4110864711974
Changzhou594901812980
Nantong66662514528
Zhenjiang7632552163101
Yancheng862844114892
Taizhou961235611773
Huaiyin10555230241150

Topp 10 städer i Kina och avstånd från Gangbei Xuzi.

Stad # Befolkningkmmiles
Shanghai11460851214892
Peking27480601943586
Wuhan34184206681423
Chongqing439670281424885
Xian539531911154717
Chengdu6395043716291012
Tianjin73766207835519
Shenyang835121921069664
Harbin932298831563971
Guangzhou1031528251287800



Info

Statistik och Geografi

Kina består av 238985 städer i 31 regioner.

Regionen Jiangsu har 13751 städer.

Gangbei Xuzi är nummer 2997 i regionen Jiangsu.

Staden är nummer 50785 i Kina.

Var ligger Gangbei Xuzi i Kina?