Var ligger Rízia, Kilkis i Grekland?

 

Rízia ligger i regionen Kilkis i Grekland!

Sök efter namnet på en stad:

Rizmandan, Rizal, Rizak, Rizokarpason, Rizu

Här finner du plats för Rízia på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Grekland.

Det finns 2 platser namngivna Rízia i Grekland.

Världsstäder
Städer i Grekland som också finns i andra länder i världen.


Var ligger Rízia på kartan?




Webcams nära Rízia

Griva › South-East: municipality peonias kilkis.


Griva › South-East: municipality peonias kilkis - Dagtid
Aktuell
Griva › South-East: municipality peonias kilkis - Aktuell

Griva: Gríva - Central Macedonia.


Griva: Gríva - Central Macedonia - Dagtid
Aktuell
Griva: Gríva - Central Macedonia - Aktuell

Goumenissa.


Goumenissa - Dagtid
Aktuell
Goumenissa - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Rízia i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Kilkis och avstånd från Rízia.

Stad#Befolkningkmmiles
Kilkís1197342717
Políkastron2696185
Gouménissa34010106
Axioúpoli4336864
Strimonikón518696440
Áyios Pétros6176364
Néon Ayionérion716491811
Kambánis815232918
Xilópolis914425132
Néa Sánta1014203119

Topp 10 städer i Grekland och avstånd från Rízia.

Stad # Befolkningkmmiles
Athens1729139343213
Thessaloníki23542914528
Pátrai3163361307191
Peristérion4137660338210
Iráklion5137155661411
Lárisa612876014389
Kallithéa7107767344214
Níkaia894608343213
Kalamariá9916175031
Vólos1084427177110



Info

Statistik och Geografi

Grekland består av 23263 städer i 51 regioner.

Regionen Kilkis har 561 städer.

Rízia är nummer 460 i regionen Kilkis.

Staden är nummer 18472 i Grekland.

Var ligger Rízia, Kilkis i Grekland?