Var ligger Polikárpi, Pella i Grekland?


Corona reopening
 

Polikárpi ligger i regionen Pella i Grekland!

Sök efter namnet på en stad:

Polissoir de la Petite-Garenne, Policerlegelo, Poliçan, Polinka, Poliksy

Här finner du plats för Polikárpi på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Grekland.

Det finns 2 platser namngivna Polikárpi i Grekland.

Världsstäder
Städer i Grekland som också finns i andra länder i världen.


Var ligger Polikárpi på kartan?




Webcams nära Polikárpi

Sarakinoi › South-West: Pella - Vermio - Macedonia Greece.


Sarakinoi › South-West: Pella - Vermio - Macedonia Greece - Dagtid
Aktuell
Sarakinoi › South-West: Pella - Vermio - Macedonia Greece - Aktuell

Aridea.


Aridea - Dagtid
Aktuell
Aridea - Aktuell

Goumenissa.


Goumenissa - Dagtid
Aktuell
Goumenissa - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Polikárpi i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Pella och avstånd från Polikárpi.

Stad#Befolkningkmmiles
Yiannitsá1278183723
Édessa218669149
Aridaía3609164
Néos Milótopos428353119
Pélla524764729
Galatádes624592918
Kariótissa719653119
Prómakhoi81809117
Kalí917731811
Áthira1017225031

Topp 10 städer i Grekland och avstånd från Polikárpi.

Stad # Befolkningkmmiles
Athens1729139359223
Thessaloníki23542918553
Pátrai3163361299186
Peristérion4137660354220
Iráklion5137155681423
Lárisa612876014892
Kallithéa7107767362225
Níkaia894608357222
Kalamariá9916178955
Vólos1084427192119



Info

Statistik och Geografi

Grekland består av 23263 städer i 51 regioner.

Regionen Pella har 435 städer.

Polikárpi är nummer 336 i regionen Pella.

Staden är nummer 17625 i Grekland.

Var ligger Polikárpi, Pella i Grekland?