Var ligger Rogdhiá, Iraklion i Grekland?


Corona reopening
 

Rogdhiá ligger i regionen Iraklion i Grekland!

Sök efter namnet på en stad:

Rogda, Rogda, Rogdhiá, Rogdhiá

Här finner du plats för Rogdhiá på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Grekland.

Det finns 2 platser namngivna Rogdhiá i Grekland.

Världsstäder
Städer i Grekland som också finns i andra länder i världen.


Var ligger Rogdhiá på kartan?




Webcams nära Rogdhiá

Heraklion.


Heraklion - Dagtid
Aktuell
Heraklion - Aktuell

Marathitis: Heraklion port.


Marathitis: Heraklion port - Dagtid
Aktuell
Marathitis: Heraklion port - Aktuell

Stavrakia › North: Stavrakion.


Stavrakia › North: Stavrakion - Dagtid
Aktuell
Stavrakia › North: Stavrakion - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Rogdhiá i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Iraklion och avstånd från Rogdhiá.

Stad#Befolkningkmmiles
Iráklion1137155117
Néa Alikarnassós211886138
Gázion3972164
Moírai464503723
Epáno Arkhánai539132113
Arkalokhórion635373421
Limín Khersonísou731033421
Zarós822052717
Ayía Varvára921672616
Kastéllion1018283421

Topp 10 städer i Grekland och avstånd från Rogdhiá.

Stad # Befolkningkmmiles
Athens1729139312194
Thessaloníki2354291615382
Pátrai3163361433269
Peristérion4137660317197
Iráklion5137155117
Lárisa6128760528328
Kallithéa7107767311193
Níkaia894608314195
Kalamariá991617608378
Vólos1084427481299



Info

Statistik och Geografi

Grekland består av 23263 städer i 51 regioner.

Regionen Iraklion har 628 städer.

Rogdhiá är nummer 508 i regionen Iraklion.

Staden är nummer 18556 i Grekland.

Var ligger Rogdhiá, Iraklion i Grekland?