Var ligger Masseria Caputa i Italien?

 

Masseria Caputa ligger i regionen Puglia i Italien!

Sök efter namnet på en stad:

Masseria Corano, Masselende, Massacoundou Soulangolo, Massir, Massaquoi-ta

Här finner du plats för Masseria Caputa på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Italien.


Var ligger Masseria Caputa på kartan?




Webcams nära Masseria Caputa

Lecce.


Lecce - Dagtid
Aktuell
Lecce - Aktuell

Lecce.


Lecce - Dagtid
Aktuell
Lecce - Aktuell

Lendinuso: Meteo.


Lendinuso: Meteo - Dagtid
Aktuell
Lendinuso: Meteo - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Masseria Caputa i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Puglia och avstånd från Masseria Caputa.

Stad#Befolkningkmmiles
Bari130304913785
Taranto21913648050
Foggia3143826246153
Andria493819182113
Barletta592650187116
Brindisi6924573119
Lecce77925953
Altamura86611914389
Molfetta96130815898
Cerignola1058888212132

Topp 10 städer i Italien och avstånd från Masseria Caputa.

Stad # Befolkningkmmiles
Rome12643736504313
Milan21156903921572
Naples3981284335208
Turin4846489999621
Palermo5669582488303
Genoa6585815877545
Bologna7367168719447
Florence8347194681423
Catania9307331420261
Bari1030304913785



Info

Statistik och Geografi

Italien består av 20606 städer i 20 regioner.

Regionen Puglia har 480 städer.

Var ligger Masseria Caputa i Italien?