Var ligger Ponte dei Benedettini i Italien?

 

Ponte dei Benedettini ligger i regionen Sicilia i Italien!

Sök efter namnet på en stad:

Pontoise – Cormeilles Aerodrome, Pont Blanc, Pontenbeek, Ponta Adriano, Pont-sur-Madon

Här finner du plats för Ponte dei Benedettini på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Italien.


Var ligger Ponte dei Benedettini på kartan?




Webcams nära Ponte dei Benedettini

Misterbianco: city ​​of Catania.


Misterbianco: city ​​of Catania - Dagtid
Aktuell
Misterbianco: city ​​of Catania - Aktuell

Catania: Etna.


Catania: Etna - Dagtid
Aktuell
Catania: Etna - Aktuell

Catania: Etna - View from.


Catania: Etna - View from - Dagtid
Aktuell
Catania: Etna - View from - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Ponte dei Benedettini i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Sicilia och avstånd från Ponte dei Benedettini.

Stad#Befolkningkmmiles
Palermo1669582166103
Catania230733121
Messina32379568754
Syracuse41276665333
Marsala580755235146
Gela6749598955
Ragusa7726317245
Trapani870031235146
Caltanissetta9641899056
Vittoria10567657949

Topp 10 städer i Italien och avstånd från Ponte dei Benedettini.

Stad # Befolkningkmmiles
Rome12643736538334
Milan211569031011628
Naples3981284377234
Turin48464891043648
Palermo5669582166103
Genoa6585815925575
Bologna7367168837520
Florence8347194768477
Catania930733121
Bari10303049431268



Info

Statistik och Geografi

Italien består av 20606 städer i 20 regioner.

Regionen Sicilia har 1041 städer.

Var ligger Ponte dei Benedettini i Italien?