Var ligger Santa Marta, Braga i Portugal?


Corona reopening
 

Santa Marta ligger i regionen Braga i Portugal!

Sök efter namnet på en stad:

Santa Catharina, Santpura, Santa Maria in Lapide, Santa Monica, Santansaba

Här finner du plats för Santa Marta på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Portugal.

Det finns 5 platser namngivna Santa Marta i Portugal.

Världsstäder
Städer i Portugal som också finns i andra länder i världen.


Var ligger Santa Marta på kartan?




Webcams nära Santa Marta

Palmeira › North-East: Braga Airfield.


Palmeira › North-East: Braga Airfield - Dagtid
Aktuell
Palmeira › North-East: Braga Airfield - Aktuell

Folgosa › North-West: Maia Airport - Porto.


Folgosa › North-West: Maia Airport - Porto - Dagtid
Aktuell
Folgosa › North-West: Maia Airport - Porto - Aktuell

Agucadoura e Navais: Aguçadoura - Oporto - Aguçadoura _ Beach.


Agucadoura e Navais: Aguçadoura - Oporto - Aguçadoura _ Beach - Dagtid
Aktuell
Agucadoura e Navais: Aguçadoura - Oporto - Aguçadoura _ Beach - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Santa Marta i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Braga och avstånd från Santa Marta.

Stad#Befolkningkmmiles
Braga11213932616
Guimarães2406032314
Barcelos3190844226
Fafe4168681610
Calendário5113574025
Caldas de Vizela6102392918
Selho7102232717
Vila Nova de Famalicão894963924
Ribeirão987354528
Serzedo1080002314

Topp 10 städer i Portugal och avstånd från Santa Marta.

Stad # Befolkningkmmiles
Lisbon1517798332206
Porto22496306440
Amadora3178856330205
Braga41213932616
Setúbal5117109346215
Coimbra610658015697
Queluz7103398330205
Funchal8980411263785
Vila Nova de Gaia9708106641
Loures1066230320199



Info

Statistik och Geografi

Portugal består av 15299 städer i 20 regioner.

Regionen Braga har 957 städer.

Santa Marta är nummer 776 i regionen Braga.

Staden är nummer 12234 i Portugal.

Var ligger Santa Marta, Braga i Portugal?