Var ligger Vale de Frades i Portugal?

 

Vale de Frades ligger i regionen Braganca i Portugal!

Sök efter namnet på en stad:

Valeni, Valea Ursului, Valencia del Ventoso, Valencia de la Encomienda, Valea Mosneag

Här finner du plats för Vale de Frades på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Portugal.

Världsstäder
Städer i Portugal som också finns i andra länder i världen.


Var ligger Vale de Frades på kartan?




Webcams nära Vale de Frades

Se, Santa Maria e Meixedo › North-West: Bragança - Airport.


Se, Santa Maria e Meixedo › North-West: Bragança - Airport - Dagtid
Aktuell
Se, Santa Maria e Meixedo › North-West: Bragança - Airport - Aktuell

Mogadouro, Valverde, Vale de Porco e Vilar de Rei › South-West: Mogadouro - Bragança - Airport.


Mogadouro, Valverde, Vale de Porco e Vilar de Rei › South-West: Mogadouro - Bragança - Airport - Dagtid
Aktuell
Mogadouro, Valverde, Vale de Porco e Vilar de Rei › South-West: Mogadouro - Bragança - Airport - Aktuell

Zamora › North-West: Avenida Alfonso IX.


Zamora › North-West: Avenida Alfonso IX - Dagtid
Aktuell
Zamora › North-West: Avenida Alfonso IX - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Vale de Frades i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Braganca och avstånd från Vale de Frades.

Stad#Befolkningkmmiles
Bragança1214682717
Mirandela2125046037
Macedo de Cavaleiros365664025
Mogadouro439353723
Abambres5-5836
Aboá6-5534
Abreiro7-7446
Açoreira8-7245
Adeganha9-6339
Agrobom10-4528

Topp 10 städer i Portugal och avstånd från Vale de Frades.

Stad # Befolkningkmmiles
Lisbon1517798396246
Porto2249630185115
Amadora3178856396246
Braga4121393161100
Setúbal5117109402250
Coimbra6106580227141
Queluz7103398398247
Funchal8980411360845
Vila Nova de Gaia970810187116
Loures1066230386240



Info

Statistik och Geografi

Portugal består av 15299 städer i 20 regioner.

Regionen Braganca har 572 städer.

Vale de Frades är nummer 490 i regionen Braganca.

Staden är nummer 14197 i Portugal.

Var ligger Vale de Frades i Portugal?