Var ligger Vinhais i Portugal?


Corona reopening
 

Vinhais ligger i regionen Braganca i Portugal!

Sök efter namnet på en stad:

Vinh Khang, Vinh An, Vinhaes, Vinh Phuoc, Vinh Phuoc

Här finner du plats för Vinhais på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Portugal.

Världsstäder
Städer i Portugal som också finns i andra länder i världen.


Var ligger Vinhais på kartan?




Webcams nära Vinhais

Se, Santa Maria e Meixedo › North-West: Bragança - Airport.


Se, Santa Maria e Meixedo › North-West: Bragança - Airport - Dagtid
Aktuell
Se, Santa Maria e Meixedo › North-West: Bragança - Airport - Aktuell

Outeiro Seco: Capela N.ª Sr.ª Portela.


Outeiro Seco: Capela N.ª Sr.ª Portela - Dagtid
Aktuell
Outeiro Seco: Capela N.ª Sr.ª Portela - Aktuell

Outeiro Seco.


Outeiro Seco - Dagtid
Aktuell
Outeiro Seco - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Vinhais i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Braganca och avstånd från Vinhais.

Stad#Befolkningkmmiles
Bragança1214682113
Mirandela2125044226
Macedo de Cavaleiros365663421
Mogadouro439356339
Abambres5-3421
Aboá6-85
Abreiro7-5836
Açoreira8-7748
Adeganha9-6339
Agrobom10-5031

Topp 10 städer i Portugal och avstånd från Vinhais.

Stad # Befolkningkmmiles
Lisbon1517798391243
Porto224963015496
Amadora3178856391243
Braga412139312276
Setúbal5117109401249
Coimbra6106580217135
Queluz7103398393244
Funchal8980411345836
Vila Nova de Gaia97081015697
Loures1066230381237



Info

Statistik och Geografi

Portugal består av 15299 städer i 20 regioner.

Regionen Braganca har 572 städer.

Vinhais är nummer 566 i regionen Braganca.

Staden är nummer 15183 i Portugal.

Var ligger Vinhais i Portugal?