Var ligger Vale da Saraça i Portugal?

 

Vale da Saraça ligger i regionen Castelo Branco i Portugal!

Sök efter namnet på en stad:

Valea Oanei, Valea Bortos, Valenciana, Valea Mare, Valentine Hill

Här finner du plats för Vale da Saraça på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Portugal.

Världsstäder
Städer i Portugal som också finns i andra länder i världen.


Var ligger Vale da Saraça på kartan?




Webcams nära Vale da Saraça

Ferreira do Zezere: Ferreira do Zêzere.


Ferreira do Zezere: Ferreira do Zêzere - Dagtid
Aktuell
Ferreira do Zezere: Ferreira do Zêzere - Aktuell

Abrantes e Alferrarede › South-West: Abrantes Centro Cidade.


Abrantes e Alferrarede › South-West: Abrantes Centro Cidade - Dagtid
Aktuell
Abrantes e Alferrarede › South-West: Abrantes Centro Cidade - Aktuell

Abrantes e Alferrarede › North-West: Abrantes.


Abrantes e Alferrarede › North-West: Abrantes - Dagtid
Aktuell
Abrantes e Alferrarede › North-West: Abrantes - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Vale da Saraça i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Castelo Branco och avstånd från Vale da Saraça.

Stad#Befolkningkmmiles
Castelo Branco1334791912
Covilhã2176106037
Fundão397254528
Sertã456363421
Teixoso547036440
Abitureira6-2918
Aboboreira7-32
Abrunheiro Grande8-4025
Açor9-3522
Adgiraldo10-2717

Topp 10 städer i Portugal och avstånd från Vale da Saraça.

Stad # Befolkningkmmiles
Lisbon1517798171106
Porto2249630171106
Amadora3178856174108
Braga4121393206128
Setúbal5117109172107
Coimbra61065807748
Queluz7103398175109
Funchal8980411144711
Vila Nova de Gaia970810169105
Loures1066230164102



Info

Statistik och Geografi

Portugal består av 15299 städer i 20 regioner.

Regionen Castelo Branco har 693 städer.

Vale da Saraça är nummer 624 i regionen Castelo Branco.

Staden är nummer 14095 i Portugal.

Var ligger Vale da Saraça i Portugal?