Var ligger Vila Nova d'Ancos i Portugal?


Corona reopening
 

Vila Nova d'Ancos ligger i regionen Coimbra i Portugal!

Sök efter namnet på en stad:

Vilarello del Río, Vila Verde, Vila Oliveira, Vilar Santa Rosa, Vilanec

Här finner du plats för Vila Nova d'Ancos på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Portugal.

Världsstäder
Städer i Portugal som också finns i andra länder i världen.


Var ligger Vila Nova d'Ancos på kartan?




Webcams nära Vila Nova d'Ancos

Moinhos da Gandara: Figueira da Foz - Coimbra - Cabedelo Buarcos hs-str.


Moinhos da Gandara: Figueira da Foz - Coimbra - Cabedelo Buarcos hs-str - Dagtid
Aktuell
Moinhos da Gandara: Figueira da Foz - Coimbra - Cabedelo Buarcos hs-str - Aktuell

Coimbra: Largo Sé Velha - Biblioteca Joanina - MUSEU NACIONAL DE MACHADO DE CASTRO.


Coimbra: Largo Sé Velha - Biblioteca Joanina - MUSEU NACIONAL DE MACHADO DE CASTRO - Dagtid
Aktuell
Coimbra: Largo Sé Velha - Biblioteca Joanina - MUSEU NACIONAL DE MACHADO DE CASTRO - Aktuell

Tocha: Coimbra - Praia _ da.


Tocha: Coimbra - Praia _ da - Dagtid
Aktuell
Tocha: Coimbra - Praia _ da - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Vila Nova d'Ancos i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Coimbra och avstånd från Vila Nova d'Ancos.

Stad#Befolkningkmmiles
Coimbra11065802113
Figueira da Foz2120501912
Lousã3114443220
Tavarede485861912
Soure5841664
Buarcos678652113
Miranda do Corvo778572616
Mira876823723
Cantanhede973472616
Arazede1059061912

Topp 10 städer i Portugal och avstånd från Vila Nova d'Ancos.

Stad # Befolkningkmmiles
Lisbon1517798161100
Porto224963011672
Amadora317885615999
Braga4121393161100
Setúbal5117109177110
Coimbra61065802113
Queluz710339815999
Funchal8980411112691
Vila Nova de Gaia97081011471
Loures106623015093



Info

Statistik och Geografi

Portugal består av 15299 städer i 20 regioner.

Regionen Coimbra har 1222 städer.

Vila Nova d'Ancos är nummer 1199 i regionen Coimbra.

Staden är nummer 14919 i Portugal.

Var ligger Vila Nova d'Ancos i Portugal?