Var ligger Cabeço da Malhada Velha i Portugal?

 

Cabeço da Malhada Velha ligger i regionen Guarda i Portugal!

Sök efter namnet på en stad:

Cabecera de Indígenas, Cabezas, Cabezabellosa de la Calzada, Cabeço do Cavalo, Cabeço da Casa do Preto

Här finner du plats för Cabeço da Malhada Velha på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Portugal.

Världsstäder
Städer i Portugal som också finns i andra länder i världen.


Var ligger Cabeço da Malhada Velha på kartan?




Webcams nära Cabeço da Malhada Velha

Alvoco da Serra › North-East: Estância de Ski Serra da Estrela - Mountain Whisper.


Alvoco da Serra › North-East: Estância de Ski Serra da Estrela - Mountain Whisper - Dagtid
Aktuell
Alvoco da Serra › North-East: Estância de Ski Serra da Estrela - Mountain Whisper - Aktuell

Manteigas Santa Maria.


Manteigas Santa Maria - Dagtid
Aktuell
Manteigas Santa Maria - Aktuell

Penhas da Saude › North-East: Serra da Estrela.


Penhas da Saude › North-East: Serra da Estrela - Dagtid
Aktuell
Penhas da Saude › North-East: Serra da Estrela - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Cabeço da Malhada Velha i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Guarda och avstånd från Cabeço da Malhada Velha.

Stad#Befolkningkmmiles
Guarda1285023924
Custoias2194068452
Seia3708232
Alcains450295836
Açores5-4226
Adão6-4327
Ade7-6138
A do Cavallo8-6138
A do Cavalo9-6138
Água da Figueira10-3924

Topp 10 städer i Portugal och avstånd från Cabeço da Malhada Velha.

Stad # Befolkningkmmiles
Lisbon1517798225140
Porto224963011471
Amadora3178856225140
Braga412139314288
Setúbal5117109232144
Coimbra61065806641
Queluz7103398227141
Funchal8980411193741
Vila Nova de Gaia97081011370
Loures1066230216134



Info

Statistik och Geografi

Portugal består av 15299 städer i 20 regioner.

Regionen Guarda har 593 städer.

Var ligger Cabeço da Malhada Velha i Portugal?