Var ligger Vilar Formoso i Portugal?


Corona reopening
 

Vilar Formoso ligger i regionen Guarda i Portugal!

Sök efter namnet på en stad:

Vila Verdi, Vila Real Airport, Vila Boa de Cima, Vila Estrela, Vila da Prata

Här finner du plats för Vilar Formoso på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Portugal.

Världsstäder
Städer i Portugal som också finns i andra länder i världen.


Var ligger Vilar Formoso på kartan?




Webcams nära Vilar Formoso

Guarda: Meu jardim.


Guarda: Meu jardim - Dagtid
Aktuell
Guarda: Meu jardim - Aktuell

Villavieja de Yeltes › South-West.


Villavieja de Yeltes › South-West - Dagtid
Aktuell
Villavieja de Yeltes › South-West - Aktuell

Pinofranqueado.


Pinofranqueado - Dagtid
Aktuell
Pinofranqueado - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Vilar Formoso i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Guarda och avstånd från Vilar Formoso.

Stad#Befolkningkmmiles
Guarda1285023723
Custoias2194066943
Seia370827748
Alcains450299358
Açores5-4025
Adão6-3220
Ade7-149
A do Cavallo8-5031
A do Cavalo9-5031
Água da Figueira10-4327

Topp 10 städer i Portugal och avstånd från Vilar Formoso.

Stad # Befolkningkmmiles
Lisbon1517798288179
Porto2249630161100
Amadora3178856291181
Braga4121393169105
Setúbal5117109291181
Coimbra610658014288
Queluz7103398293182
Funchal8980411262784
Vila Nova de Gaia970810161100
Loures1066230282175



Info

Statistik och Geografi

Portugal består av 15299 städer i 20 regioner.

Regionen Guarda har 593 städer.

Vilar Formoso är nummer 583 i regionen Guarda.

Staden är nummer 15039 i Portugal.

Var ligger Vilar Formoso i Portugal?