Var ligger Vale de Paredes i Portugal?

 

Vale de Paredes ligger i regionen Leiria i Portugal!

Sök efter namnet på en stad:

Vale da Saraça, Valea Uzei, Valea Unngurasului, Valencia de Cerro Gordo, Valemont Mountain

Här finner du plats för Vale de Paredes på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Portugal.

Världsstäder
Städer i Portugal som också finns i andra länder i världen.


Var ligger Vale de Paredes på kartan?




Webcams nära Vale de Paredes

Nazaré: Nazarè praia do norte (LiveHD).


Nazaré: Nazarè praia do norte (LiveHD) - Dagtid
Aktuell
Nazaré: Nazarè praia do norte (LiveHD) - Aktuell

Nazaré: Nazaré - Leiria - Canhao.


Nazaré: Nazaré - Leiria - Canhao - Dagtid
Aktuell
Nazaré: Nazaré - Leiria - Canhao - Aktuell

Leiria.


Leiria - Dagtid
Aktuell
Leiria - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Vale de Paredes i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Leiria och avstånd från Vale de Paredes.

Stad#Befolkningkmmiles
Leiria1451112113
Marinha Grande228915117
Caldas da Rainha3266473421
Pombal4173554327
Peniche5156614830
Maceira69831138
Nazaré78993117
Benedita885563220
Atouguia da Baleia983134729
Batalha1079101912

Topp 10 städer i Portugal och avstånd från Vale de Paredes.

Stad # Befolkningkmmiles
Lisbon151779810968
Porto2249630166103
Amadora317885610666
Braga4121393212132
Setúbal511710913081
Coimbra61065807748
Queluz710339810666
Funchal8980411056656
Vila Nova de Gaia970810164102
Loures10662309861



Info

Statistik och Geografi

Portugal består av 15299 städer i 20 regioner.

Regionen Leiria har 1079 städer.

Vale de Paredes är nummer 1014 i regionen Leiria.

Staden är nummer 14273 i Portugal.

Var ligger Vale de Paredes i Portugal?