Var ligger Alto do Matinho i Portugal?


Corona reopening
 

Alto do Matinho ligger i regionen Portalegre i Portugal!

Sök efter namnet på en stad:

Alto Sabanas, Alto Cáceres, Alto Los Cóndores, Alto San Antonio, Alto Grande

Här finner du plats för Alto do Matinho på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Portugal.

Världsstäder
Städer i Portugal som också finns i andra länder i världen.


Var ligger Alto do Matinho på kartan?




Webcams nära Alto do Matinho

Ponte de Sor, Tramaga e Vale de Acor › North-East: Ponte de Sôr - Portalegre.


Ponte de Sor, Tramaga e Vale de Acor › North-East: Ponte de Sôr - Portalegre - Dagtid
Aktuell
Ponte de Sor, Tramaga e Vale de Acor › North-East: Ponte de Sôr - Portalegre - Aktuell

Abrantes e Alferrarede › South-West: Abrantes Centro Cidade.


Abrantes e Alferrarede › South-West: Abrantes Centro Cidade - Dagtid
Aktuell
Abrantes e Alferrarede › South-West: Abrantes Centro Cidade - Aktuell

Abrantes e Alferrarede › North-West: Abrantes.


Abrantes e Alferrarede › North-West: Abrantes - Dagtid
Aktuell
Abrantes e Alferrarede › North-West: Abrantes - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Alto do Matinho i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Portalegre och avstånd från Alto do Matinho.

Stad#Befolkningkmmiles
Portalegre115581138
Santo André2112136339
Ponte de Sor3110623723
Vale da Amoreira4108282717
Elvas599045836
Campo Maior682355534
Abegoaria7-5031
Abodaneira8-138
Adega do Mouchão9-4528
Água de Prata10-138

Topp 10 städer i Portugal och avstånd från Alto do Matinho.

Stad # Befolkningkmmiles
Lisbon151779814892
Porto2249630224139
Amadora317885615496
Braga4121393261162
Setúbal511710914288
Coimbra610658012477
Queluz710339815697
Funchal8980411118695
Vila Nova de Gaia970810222138
Loures106623014691



Info

Statistik och Geografi

Portugal består av 15299 städer i 20 regioner.

Regionen Portalegre har 505 städer.

Var ligger Alto do Matinho i Portugal?