Var ligger Teutsch i Rumänien?

 

Teutsch ligger i regionen Sibiu i Rumänien!

Sök efter namnet på en stad:

Teutoniagrundet, Teutla, Teutal, Teutoburger Wald, Teutia

Här finner du plats för Teutsch på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Rumänien.

Världsstäder
Städer i Rumänien som också finns i andra länder i världen.


Var ligger Teutsch på kartan?




Webcams nära Teutsch

Historic Center: Sibiu - Piata Mica webcam.


Historic Center: Sibiu - Piata Mica webcam - Dagtid
Aktuell
Historic Center: Sibiu - Piata Mica webcam - Aktuell

Historic Center: Primaria Sibiu.


Historic Center: Primaria Sibiu - Dagtid
Aktuell
Historic Center: Primaria Sibiu - Aktuell

Historic Center: Sibiu - Piata Mare webcam.


Historic Center: Sibiu - Piata Mare webcam - Dagtid
Aktuell
Historic Center: Sibiu - Piata Mare webcam - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Teutsch i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Sibiu och avstånd från Teutsch.

Stad#Befolkningkmmiles
Sibiu115189500
Cisnadie215042106
Avrig3140322113
Agnita4105054025
Victoria588124226
Talmaciu686601912
Saliste756602113
Rasinari85403138
Copsa Mica953503723
Selimbar10482953

Topp 10 städer i Rumänien och avstånd från Teutsch.

Stad # Befolkningkmmiles
Bucharest11877155216134
Iasi2318014304189
Cluj-Napoca331674911672
Timisoara4315055227141
Craiova5304144167104
Constanta6303401398247
Galati7294088306190
Brasov827608911370
Ploiesti9228853174108
Braila10213570304189



Info

Statistik och Geografi

Rumänien består av 28838 städer i 42 regioner.

Regionen Sibiu har 353 städer.

Var ligger Teutsch i Rumänien?