Var ligger Al Ghadya' i Saudiarabien?

 

Al Ghadya' ligger i regionen Al Qasim i Saudiarabien!

Sök efter namnet på en stad:

Al Ghammas, Al Ghudham, Al Ghimaq, Al Galgala, Al Ghabra'

Här finner du plats för Al Ghadya' på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Saudiarabien.


Var ligger Al Ghadya' på kartan?




Webcams nära Al Ghadya'

Random webcams:
(Tyvärr finns det inga webbkameror registrerade på webcams.travel inom 250 km från Al Ghadya')

Tata > East.


Tata > East - Dagtid
Aktuell
Tata > East - Aktuell

Tvrminne: Hanko.


Tvrminne: Hanko - Dagtid
Aktuell
Tvrminne: Hanko - Aktuell

Mica Creek > North: Hwy 23 at Mica Dam, about 152 km north of Revelstoke, looking south.


Mica Creek > North: Hwy 23 at Mica Dam, about 152 km north of Revelstoke, looking south - Dagtid
Aktuell
Mica Creek > North: Hwy 23 at Mica Dam, about 152 km north of Revelstoke, looking south - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Al Ghadya' i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Al Qasim och avstånd från Al Ghadya'.

Stad#Befolkningkmmiles
Buraydah134198115194
Aba ad Dud2-211131
Ab-ad-Dud3-211131
Abal Dud4-211131
Abu Jassa5-15496
Abu Jissah6-15496
Abu Jusaysah7-64
Abu Marwa8-7647
Abu Marwah9-7647
Abu Talh10-1912

Topp 10 städer i Saudiarabien och avstånd från Al Ghadya'.

Stad # Befolkningkmmiles
Riyadh13469290415258
Jiddah22545728575357
Mecca31199659547340
Tabuk4355469686426
Buraydah534198115194
Abha6142255818508
Najran7125637912567
Sakakah893282549341
Jizan979946966600
Sayhat1068425739459



Info

Statistik och Geografi

Saudiarabien består av 4705 städer i 12 regioner.

Regionen Al Qasim har 423 städer.

Al Ghadya' är nummer 55 i regionen Al Qasim.

Staden är nummer 542 i Saudiarabien.

Var ligger Al Ghadya' i Saudiarabien?




Regioner i Saudiarabien