Var ligger Jabal Tobar i Sudan?

 

Jabal Tobar ligger i regionen Al Ba?r al A?mar i Sudan!

Sök efter namnet på en stad:

Jabal Saketi, Jabal al ?ishash, Jabal Muhamardur, Jabal al Qulayb, Jabal an Nuhud

Här finner du plats för Jabal Tobar på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Sudan.


Var ligger Jabal Tobar på kartan?




Webcams nära Jabal Tobar

Random webcams:
(Tyvärr finns det inga webbkameror registrerade på webcams.travel inom 250 km från Jabal Tobar)

Krimml: Live-Cam Hankes Cafe.


Krimml: Live-Cam Hankes Cafe - Dagtid
Aktuell
Krimml: Live-Cam Hankes Cafe - Aktuell

Buick > North: Northern Region, Hwy 97 at Beaton Highway, 44 km north of Fort St. John, looking north.


Buick > North: Northern Region, Hwy 97 at Beaton Highway, 44 km north of Fort St. John, looking north - Dagtid
Aktuell
Buick > North: Northern Region, Hwy 97 at Beaton Highway, 44 km north of Fort St. John, looking north - Aktuell

Taivalkoski: Tie20 - Tienpinta.


Taivalkoski: Tie20 - Tienpinta - Dagtid
Aktuell
Taivalkoski: Tie20 - Tienpinta - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Jabal Tobar i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Al Ba?r al A?mar och avstånd från Jabal Tobar.

Stad#Befolkningkmmiles
Sawakin128570351218
Sinkat212547349217
Amasa3-414257
Andara4-352219
Bur Sudan5-299186
Burt Sudan6-299186
Ehna7-381237
Gabet8-338210
Kenisa9-17091062
Malkiyah10-352219

Topp 10 städer i Sudan och avstånd från Jabal Tobar.

Stad # Befolkningkmmiles
Umm Durman12810328734456
Khartoum21974780735457
Kassala3401514698434
Kusti4345102985612
Wad Madani5332752829515
Juba616345519101187
Malakal71608931403872
Rabak8135389985612
Sinnar9130138919571
Waw1012740017401081



Info

Statistik och Geografi

Sudan består av 10945 städer i 33 regioner.

Regionen Al Ba?r al A?mar har 21 städer.

Var ligger Jabal Tobar i Sudan?