Var ligger Jibal Shugram i Sudan?

 

Jibal Shugram ligger i regionen Al Ba?r al A?mar i Sudan!

Sök efter namnet på en stad:

Jibal Afu‘adariba, Jibal al ‘Ashshah, Jibal Ganayet, Jibal Aba al Liqa?, Jibal ash Shughayfa’

Här finner du plats för Jibal Shugram på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Sudan.


Var ligger Jibal Shugram på kartan?




Webcams nära Jibal Shugram

Random webcams:
(Tyvärr finns det inga webbkameror registrerade på webcams.travel inom 250 km från Jibal Shugram)

Korenov: Libereck kraj, ?esko: ndra?.


Korenov: Libereck kraj, ?esko: ndra? - Dagtid
Aktuell
Korenov: Libereck kraj, ?esko: ndra? - Aktuell

Chamonix: Alpes - Brevent Planpraz.


Chamonix: Alpes - Brevent Planpraz - Dagtid
Aktuell
Chamonix: Alpes - Brevent Planpraz - Aktuell

Gemeinde Wolkersdorf im Weinviertel: A, bei Anschlussstelle Wolkersdorf Nord, Blickrichtung Schrick - Km ,.


Gemeinde Wolkersdorf im Weinviertel: A, bei Anschlussstelle Wolkersdorf Nord, Blickrichtung Schrick - Km , - Dagtid
Aktuell
Gemeinde Wolkersdorf im Weinviertel: A, bei Anschlussstelle Wolkersdorf Nord, Blickrichtung Schrick - Km , - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Jibal Shugram i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Al Ba?r al A?mar och avstånd från Jibal Shugram.

Stad#Befolkningkmmiles
Sawakin1285708955
Sinkat2125476943
Amasa3-15898
Andara4-8955
Bur Sudan5-7446
Burt Sudan6-7446
Ehna7-12276
Gabet8-5836
Kenisa9-1516942
Malkiyah10-9056

Topp 10 städer i Sudan och avstånd från Jibal Shugram.

Stad # Befolkningkmmiles
Umm Durman12810328605376
Khartoum21974780600373
Kassala3401514439273
Kusti4345102808502
Wad Madani5332752642399
Juba616345517041059
Malakal71608931217756
Rabak8135389806501
Sinnar9130138721448
Waw101274001595991



Info

Statistik och Geografi

Sudan består av 10945 städer i 33 regioner.

Regionen Al Ba?r al A?mar har 21 städer.

Var ligger Jibal Shugram i Sudan?