Var ligger Jabal Mofafa i Sudan?

 

Jabal Mofafa ligger i regionen Shamal Kurdufan i Sudan!

Sök efter namnet på en stad:

Jabal Tuhuddat, Jabal al Mija‘ash, Jabal al Malas, Jabal ‘Aybal, Jabal Lindiyab

Här finner du plats för Jabal Mofafa på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Sudan.


Var ligger Jabal Mofafa på kartan?




Webcams nära Jabal Mofafa

Random webcams:
(Tyvärr finns det inga webbkameror registrerade på webcams.travel inom 250 km från Jabal Mofafa)

Bellings: Steinau an der Strasse - Amusement Park.


Bellings: Steinau an der Strasse - Amusement Park - Dagtid
Aktuell
Bellings: Steinau an der Strasse - Amusement Park - Aktuell

Goms > North-East: Mnster VS - Galenstock.


Goms > North-East: Mnster VS - Galenstock - Dagtid
Aktuell
Goms > North-East: Mnster VS - Galenstock - Aktuell

Arkhyz > South-West: Caucasus Mountains.


Arkhyz > South-West: Caucasus Mountains - Dagtid
Aktuell
Arkhyz > South-West: Caucasus Mountains - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Jabal Mofafa i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Shamal Kurdufan och avstånd från Jabal Mofafa.

Stad#Befolkningkmmiles
Al Obayyid1-232144
Al-`Obêd2-232144
Al Ubayd3-232144
Al Ubayyid4-232144
El Obeid5-232144
El Ubeiyad6-232144
`Ubêd7-232144

Topp 10 städer i Sudan och avstånd från Jabal Mofafa.

Stad # Befolkningkmmiles
Umm Durman1281032813584
Khartoum2197478014087
Kassala3401514536333
Kusti4345102235146
Wad Madani5332752233145
Juba61634551118695
Malakal7160893597371
Rabak8135389240149
Sinnar9130138280174
Waw10127400884549



Info

Statistik och Geografi

Sudan består av 10945 städer i 33 regioner.

Regionen Shamal Kurdufan har 7 städer.

Var ligger Jabal Mofafa i Sudan?