Var ligger Karatj i Sverige?

 

Karatj ligger i regionen Norrbottens Lan i Sverige!

Sök efter namnet på en stad:

Karablevskiy, Kara-Bunar, Karasu, Kara?, Karakási

Här finner du plats för Karatj på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Sverige.


Var ligger Karatj på kartan?




Webcams nära Karatj

Jokkmokk.


Jokkmokk - Dagtid
Aktuell
Jokkmokk - Aktuell

Porjus.


Porjus - Dagtid
Aktuell
Porjus - Aktuell

Porjus: Northern Lights webcam.


Porjus: Northern Lights webcam - Dagtid
Aktuell
Porjus: Northern Lights webcam - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Karatj i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Norrbottens Lan och avstånd från Karatj.

Stad#Befolkningkmmiles
Luleå145551193120
Piteå222044192119
Boden31822515999
Kiruna41780614590
Aapua5-209130
Aareavaara6-222138
Abborrträsk7-13886
Abborträsk8-13886
Åberget9-8452
Abisko10-185115

Topp 10 städer i Sverige och avstånd från Karatj.

Stad # Befolkningkmmiles
Stockholm11253309816507
Göteborg25152531056656
Malmö32615491268788
Uppsala4127734760472
Uppsala5127734758471
Västerås6107194792492
Örebro798573840522
Linköping896732932579
Helsingborg9910251223760
Jönköping10832021015631



Info

Statistik och Geografi

Sverige består av 27813 städer i 21 regioner.

Regionen Norrbottens Lan har 1420 städer.

Var ligger Karatj i Sverige?