Var ligger Ban Nong Pakhruk i Thailand?

 

Ban Nong Pakhruk ligger i regionen Suphan Buri i Thailand!

Sök efter namnet på en stad:

Ban Hiep, Ban Bôk, Ban Pakoué, Ban Saphan 7, Ban Chiang Ki

Här finner du plats för Ban Nong Pakhruk på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Thailand.

Alla platser i världen som heter .


Var ligger Ban Nong Pakhruk på kartan?




Webcams nära Ban Nong Pakhruk

บ้านพฤกษากาญณ์: The Bridge of The River Kwai.


บ้านพฤกษากาญณ์: The Bridge of The River Kwai - Dagtid
Aktuell
บ้านพฤกษากาญณ์: The Bridge of The River Kwai - Aktuell

Kanchanaburi: City Connect.


Kanchanaburi: City Connect - Dagtid
Aktuell
Kanchanaburi: City Connect - Aktuell

Bangkok: Chao Pra Ya River.


Bangkok: Chao Pra Ya River - Dagtid
Aktuell
Bangkok: Chao Pra Ya River - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Ban Nong Pakhruk i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Suphan Buri och avstånd från Ban Nong Pakhruk.

Stad#Befolkningkmmiles
Suphan Buri1533991811
Song Phi Nong2198394327
Doembang Nangbuat3146712918
U Thong4137533421
Sam Chuk5134381912
Amphoe Bang Pla Ma6-2717
Amphoe Chorache Sam Phan7-2918
Amphoe Dan Chang8-4327
Amphoe Doem Bang9-2918
Amphoe Doembang Nangbuat10-2717

Topp 10 städer i Thailand och avstånd från Ban Nong Pakhruk.

Stad # Befolkningkmmiles
Bangkok1510447510867
Samut Prakan238892112779
Nonthaburi33758269861
Udon Thani4247232431268
Chon Buri5219190172107
Nakhon Ratchasima6208781225140
Chiang Mai7200952480298
Hat Yai8191696847526
Pak Kret91829269257
Si Racha10178916187116



Info

Statistik och Geografi

Thailand består av 56846 städer i 76 regioner.

Regionen Suphan Buri har 724 städer.

Ban Nong Pakhruk är nummer 380 i regionen Suphan Buri.

Staden är nummer 30222 i Thailand.

Var ligger Ban Nong Pakhruk i Thailand?