Var ligger Ban Nong Ta Taem i Thailand?

 

Ban Nong Ta Taem ligger i regionen Prachuap Khiri Khan i Thailand!

Sök efter namnet på en stad:

Ban Huai Pak Mai Ngam, Ban Yang Kloe Khun Huai, Ban Alang, Ban Pho, Ban Ring Kan

Här finner du plats för Ban Nong Ta Taem på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Thailand.

Alla platser i världen som heter .


Var ligger Ban Nong Ta Taem på kartan?




Webcams nära Ban Nong Ta Taem

Hua Hin: Weather Webcam.


Hua Hin: Weather Webcam - Dagtid
Aktuell
Hua Hin: Weather Webcam - Aktuell

Hua Hin: Caruso's Restaurant.


Hua Hin: Caruso's Restaurant - Dagtid
Aktuell
Hua Hin: Caruso's Restaurant - Aktuell

Phetchaburi.


Phetchaburi - Dagtid
Aktuell
Phetchaburi - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Ban Nong Ta Taem i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Prachuap Khiri Khan och avstånd från Ban Nong Ta Taem.

Stad#Befolkningkmmiles
Hua Hin1504561912
Pran Buri24729353
Prachuap Khiri Khan3335206138
Sam Roi Yot419709106
Kui Buri5190463119
Bang Saphan61513413483
Amphoe Bang Saphan7-13483
Amphoe Bang Saphan Noi8-14892
Amphoe Hua Hin9-1912
Amphoe Kamnoed Nopphakhun10-13483

Topp 10 städer i Thailand och avstånd från Ban Nong Ta Taem.

Stad # Befolkningkmmiles
Bangkok15104475171106
Samut Prakan238892115999
Nonthaburi3375826182113
Udon Thani4247232644400
Chon Buri5219190164102
Nakhon Ratchasima6208781377234
Chiang Mai7200952723449
Hat Yai8191696597371
Pak Kret9182926187116
Si Racha1017891614691



Info

Statistik och Geografi

Thailand består av 56846 städer i 76 regioner.

Regionen Prachuap Khiri Khan har 378 städer.

Ban Nong Ta Taem är nummer 173 i regionen Prachuap Khiri Khan.

Staden är nummer 31447 i Thailand.

Var ligger Ban Nong Ta Taem i Thailand?