Var ligger Ban Nong Ruang i Thailand?

 

Ban Nong Ruang ligger i regionen Prachin Buri i Thailand!

Sök efter namnet på en stad:

Ban Cham, Ban Pa Kha Mai, Ban Sawang Nuea, Ban Sépien, Ban Huai Wari Tai

Här finner du plats för Ban Nong Ruang på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Thailand.

Världsstäder
Städer i Thailand som också finns i andra länder i världen.


Var ligger Ban Nong Ruang på kartan?




Webcams nära Ban Nong Ruang

Bangkok.


Bangkok - Dagtid
Aktuell
Bangkok - Aktuell

Bangkok: Skyline from Sathorn Road.


Bangkok: Skyline from Sathorn Road - Dagtid
Aktuell
Bangkok: Skyline from Sathorn Road - Aktuell

Bangkok.


Bangkok - Dagtid
Aktuell
Bangkok - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Ban Nong Ruang i förhållande till andra platser?

Topp 10 städer i Prachin Buri och avstånd från Ban Nong Ruang.

Stad#Befolkningkmmiles
Prachin Buri132600117
Kabin Buri2202123119
Ai Rot3-3522
Amphoe Ban Sang4-2918
Amphoe Kabin Buri5-3119
Amphoe Khok Pip6-2314
Amphoe Muang Prachin Buri7-117
Amphoe Na Di8-3421
Amphoe Prachantakham9-53
Amphoe Si Maha Phot10-149

Topp 10 städer i Thailand och avstånd från Ban Nong Ruang.

Stad # Befolkningkmmiles
Bangkok1510447511169
Samut Prakan238892110867
Nonthaburi337582610666
Udon Thani4247232396246
Chon Buri52191909559
Nakhon Ratchasima620878111974
Chiang Mai7200952587365
Hat Yai8191696795494
Pak Kret918292610666
Si Racha1017891611672



Info

Statistik och Geografi

Thailand består av 56846 städer i 76 regioner.

Regionen Prachin Buri har 732 städer.

Ban Nong Ruang är nummer 408 i regionen Prachin Buri.

Staden är nummer 30839 i Thailand.

Var ligger Ban Nong Ruang i Thailand?