Var ligger Newfoundland i Kanada?

 

Newfoundland är en region i Kanada!

Sök efter namnet på en stad:

Newfound Lake, Newfane Hill, Newfound Lake, Newfound Lake, Newfane

Här finner du plats för Newfoundland på en karta.
För att se hur det för närvarande ser ut, nedan är några bilder av området med online webbkameror.
Du kan också hitta avståndet till de viktigaste städerna i regionen och till städer i övriga Kanada.

Världsstäder
Städer i Kanada som också finns i andra länder i världen.


Var ligger Newfoundland på kartan?




Webcams nära Newfoundland

Windsor: Grand Falls - Newfoundland.


Windsor: Grand Falls - Newfoundland - Dagtid
Aktuell
Windsor: Grand Falls - Newfoundland - Aktuell

Grand Falls-Windsor: New Foundland - Labrador, Canadá.


Grand Falls-Windsor: New Foundland - Labrador, Canadá - Dagtid
Aktuell
Grand Falls-Windsor: New Foundland - Labrador, Canadá - Aktuell

Springdale.


Springdale - Dagtid
Aktuell
Springdale - Aktuell

Webcams provided by webcams.travel


Avstånd

Var är Newfoundland i förhållande till andra platser?


Topp 10 städer i Kanada och avstånd från Newfoundland.

Stad # Befolkningkmmiles
Toronto1461218719201193
Montreal232685131415879
Vancouver3183797047302939
Calgary496847540592522
Ottawa58744331569975
Edmonton682231939322443
Hamilton765363719701224
Quebec86456231194742
Winnipeg963206929601839
Kitchener1040911120081248



Info

Statistik och Geografi

Kanada består av 5521 städer i 13 regioner.

Regionen Newfoundland har 474 städer.

Var ligger Newfoundland i Kanada?